Historia przedszkola

Historia Przedszkola Nr 411 „Akademia Króla Stasia” sięga czasów powojennych. W 1947 r. rozpoczęło ono swoją działalność jako przyzakładowe „wedlowskie” przedszkole w budynkach przyległych do Zakładów Przemysłu Cukierniczego im. 22 lipca przy ul. Zamoyskiego 28/30. Placówka została stworzona z myślą o dzieciach matek pracujących w tychże zakładach i zajmowała jedną salę zabaw, szatnię i kuchnię. W latach 50-tych przedszkole zwiększyło swoją powierzchnię do 3 oddziałów i zaczęły z niego korzystać dzieci mieszkające w okolicy. W 1968 r. Zarząd Zakładów podjął decyzję o wybudowaniu nowego, przestronnego, samodzielnego budynku przedszkola. Miał on powstać na obrzeżach Parku Skaryszewskiego. Prace budowlane trwały trzy lata. Obok budynku przedszkola powstał żłobek dla najmłodszych dzieci. Funkcję dyrektora pełniła (od samego początku) Pani Helena Waszul, która wraz z personelem i rodzicami organizowała przeniesienie mebli i sprzętów do nowego budynku. I tak od 1971 r. przedszkole mieści się w budynku przy ul. Stanisława Augusta 77. Przedszkole liczyło 4 oddziały (dzieci 3,4,5,6 letnie), szatnię, kuchnię, dużą salę gimnastyczną ,pokój nauczycielski. W placówce działał gabinet lekarski, raz w tygodniu przyjmował stomatolog, dwa razy w tygodniu pielęgniarka. W latach 1975-1991 dyrektorem była Pani Alicja Karniewska, a w latach 1991-1996 Pani Elżbieta Stolarska. Obie panie wzbogacały wystrój sal, przeprowadzały drobne remonty. Wszystkie te przedsięwzięcia były dofinansowywane przez Zakłady Przemysłu Cukierniczego, które sprawowały opiekę nad przedszkolem. Podczas kadencji pani Agnieszki Matejko-Luboińskiej w roku 1997 przedszkole przeszło pod opiekę Wydziału Oświaty Praga-Południe i otrzymało numer 411. Zmiana ta zaszła ze względu na malejącą liczbę dzieci pracowników „E. Wedla”. Przez 15 lat działalności dyrektorskiej Pani Matejko-Luboińskiej, przedszkole przeszło kapitalny remont (1997 r.). W 2010 roku została wykonana termomodernizacja budynku. Od 2007 r. budynek jest monitorowany. 19 czerwca 2007 roku odbyło się Uroczyste Nadanie Imienia Przedszkola. Od tej pory placówka funkcjonuje pod nazwą „Akademia Króla Stasia”, posiada własne logo i hymn. Od IX 2011 r. Przedszkolem Nr. 411 „Akademią Króla Stasia” kieruje Pani Elżbieta Karwowska.