Grupa IV – Smoki

Do przedszkola idą dzieci
A smok za nimi leci
I ryczy wokoło
Że w przedszkolu jest wesoło.

Witajcie! My Smoki jesteśmy grupą wesołych, uśmiechniętych i ciekawych świata dzieciaków. W naszej grupie „uczymy się bawiąc i bawimy się ucząc”. Lubimy razem spędzać czas. Wszystkie nasze działania zmierzają do poznania siebie, dostrzegania innych, poznania świata. Uczymy się samodzielności w działaniu. Część dzieci przygotowuje się do podjęcia nauki w szkole. Rozwijamy umiejętności przydatne do nauki czytania, pisania i liczenia. Utrwalamy zasady kulturalnego zachowania i szacunku wobec siebie. Ale nie zapominamy o dobrej zabawie! Smoki czasem lecą z głową w chmurach więc nasza wyobraźnia jest duuuża. W czasie zajęć rozwijamy umiejętności artystyczne. Wykonujemy prace plastyczne: malujemy, wycinamy, wydzieramy, wykonujemy prace z filcu, z cekinów, z włóczki i różnych innych materiałów plastycznych. Śpiewamy, tańczymy, uczymy się pląsów. Słuchamy muzyki poważnej, do której układamy choreografię lub tworzymy rysunki. Rozwijamy mowę i poszerzamy wiedzę poprzez czytanie książek o różnej tematyce- od bajek o smokach po książki o kosmosie. Wymyślamy wspólnie z paniami gry planszowe i jak przegramy to się – dzielnie jak smoki – nie gniewamy! Czasem wcielamy się w role kucharzy i wspólnie z paniami robimy ciasta lub kroimy sałatki warzywne (nożem plastikowym oczywiście!). Ruch to zdrowie! A my po zajęciach potrzebujemy duuużo ruchu, dlatego dużo czasu spędzamy w ogrodzie przedszkolnym. Gramy w piłkę nożną, zjeżdżamy na zjeżdżalni, robimy piaskowe budowle, zimą lepimy bałwany. Poznajemy zasady bezpieczeństwa podczas zajęć z gośćmi np. z policjantem, z ratownikiem medycznym uczymy się zasad udzielania pierwszej pomocy. Świetnie bawimy się podczas „Imienin Grup” na ten dzień nasza grupa zamienia się w rodzinę smoków, są zabawy i konkursy. Przygotowujemy z paniami przedstawienia, które podziwiają zaproszeni goście np.” Dzień Babci i Dziadka”. Poznajemy świat podczas wycieczek np. do Zamku Królewskiego, do teatru Powszechnego, do szkoły, na wycieczce plenerowej. Bierzemy udział np. w przeglądzie teatrzyków, olimpiadzie sportowej przedszkolaków.

W przedszkolu poznajemy przyjaciół i czujemy się dobrze!